DOLAR 32,5292 % 0.03
EURO 35,0182 % 0.32
STERLIN 41,4724 % 0.28
FRANG 36,7931 % 0
ALTIN 2.438,02 % 0,11
BITCOIN 65.073,71 -0.199

Bilim İnsanları Büyük Yapay Zeka Modellerinin Kendi Başlarına Küçük Yapay Zeka Araçları Yaratmasını Sağlayan Bir Yol Buldu

Yayınlanma Tarihi : Google News
Bilim İnsanları Büyük Yapay Zeka Modellerinin Kendi Başlarına Küçük Yapay Zeka Araçları Yaratmasını Sağlayan Bir Yol Buldu

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, büyük yapay zeka modellerinin ‘küçük yardımcılar’ yaratmak için insan müdahalesine gerek kalmadığını belirtti.

Bilim insanları, yapay zeka modellerinin yeni ve daha küçük yapay zeka araçları oluşturmak için insanlara gerek kalmadığını duyurdu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) uzmanlar, büyük yapay zeka modellerinin kendi başlarına küçük yapay zeka araçları yaratmasını sağlayan bir yol buldu.

Aizip adlı yapay zeka teknoloji şirketiyle iş birliği yapan araştırmacılar, ChatGPT’yi çalıştıran mega yapay zeka modellerini otomatik olarak daha küçük versiyonlar oluşturmak için kullandıklarını aktardı.

Aizip’in CEO’su Yan Sun, “Şu anda, daha küçük modelleri oluşturmak için daha büyük modeller kullanıyoruz; tıpkı büyük bir ağabeyin, küçük kardeşinin gelişmesine yardım etmesi gibi” ifadelerini kullandı. Yubei Chen isimli araştırmacı ise, “Sürece insan müdahalesi katmadan bir yapay zeka modeli tasarlayabiliyor” dedi.
Sun, “Bu, Yapay zeka modellerinin yapay zeka modelleri oluşturabileceğini gösterme konusunda önemli bir adım” sözleriyle devam etti. Aizip’in kurucu ortağı Chen, bu büyük ve küçük modellerin ‘eksiksiz bir zeka ekosistemi’ oluşturabileceğini söyledi.
Bu yan modellerin, petrol boru hatlarının izlenmesi, nesli tükenmekte olan türlerin takip edilmesi, işitme cihazlarının iyileştirilmesi gibi görevlerde yardımcı olabileceği belirtildi. Aizip, ayrıca büyük dil modellerinin (LLM’ler) bu küçük ürünleri eğitebileceğini belirtti.
(Gazete Duvar)